Klubu Szkół UNICEF

Od 2017 nasza szkoła należy do Klubu Szkół UNICEF. Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz, które chcą się włączyć w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mają wiele empatii dlatego zaangażowali się w kolejny projekt edukacyjno – pomocowy w ramach działalności Szkolnego Klubu UNICEF. Dziś dzięki filmowi „powędrowali” do Afryki, ale nie tej egzotycznej, gorącej i bardzo kolorowej, ale tej smutnej. Poznali jeden z najuboższych krajów świata – Niger, maleńką Omarę i dzieci, które umierają z niedożywienia…

Wobec takich problemów nie można przejść obojętne. Młodzi wolontariusze przekazali darowiznę na ten cel w wysokości 320 zł.

Tak niebiesko jeszcze w naszej szkole nie było. A to wszystko za sprawą uczniów, którzy 20 listopada włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Data nie była przypadkowa. 30 lat temu została podpisana i obowiązuje do tej pory Konwencja Praw Dziecka. Uczniowie klas 1-3, mieli okazję kolejny raz przypomnieć sobie jakie maja prawa i o jakie prawa muszą walczyć dzieci w innych rejonach świata. Obejrzeli prezentację multimedialną, dyskutowali i wreszcie połączeni wspólną sprawa, wykonali piękne plakaty ” Dzieciństwo dla każdego dziecka”. Efekty ich pracy można podziwiać na górnym korytarzu szkolnym. Do tej pory w uszach mamy słowa znanej nam piosenki ” Dziecka prawa to ważna sprawa”.

Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej pomagają najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie!

Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej wzięły udział w ogólnopolskiej akcji UNICEF „ Wszystkie Kolory Świata”. Akcja już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych i ma na celu kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwała na zebranie środków koniecznych do wsparcia programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.
W ramach akcji nasze przedszkolaki i uczniowie klas młodszych własnoręcznie lub z pomocą mamy czy babci projektowali i szyli szmaciane lalki. Każda z nich miała nadane imię i określony kraj, z którego pochodziła. Wykonane lalki zostały przekazane na aukcję, która odbyła się tuż przed feriami w czasie szkolnego balu karnawałowego. Na ten dzień zostali zaproszeni do szkoły rodzice i dziadkowie, aby również mogli wesprzeć podjęte działania. W czasie aukcji każdy mógł wybrać sobie lalkę, wylicytować i zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki w wysokości 1186zł umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio.
W ramach realizacji projektu, uczniowie naszej szkoły zapoznają się również z życiem codziennym rówieśników w wybranych krajach a także najbardziej oryginalna lalka zostanie zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu.

Szkolni koordynatorzy projektu- Ewa Bella- Więcka, Maria Przybysz – Wydra

Spraw i Ty, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę…

W roku 2017 nasza szkoła została przyjęta do Klubu Szkół UNICEF. Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz, które chcą się włączyć w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata.
Jako członkowie Klubu zrealizowaliśmy projekt edukacyjny opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF „Pomóż dzieciom z Syrii przetrwać zimę”.
Celem projektu było:

  • pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka,
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego,
  • zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i koców dla dzieci z Syrii.

Pierwszym etapem było przybliżenie naszym uczniom sytuacji ich rówieśników żyjących w Syrii. Syria to kraj, w którym od kilku lat trwa wojna. Miliony mieszkańców zostało uchodźcami, stracili dach nad głową, dorobek życia. Część nie przeżyła tych tragicznych zdarzeń lub zostali okaleczeni na całe życie. W zbombardowanym kraju w którym trwa konflikt zbrojny życie nie jest łatwe. Tam wciąż giną luzie i dzieci. Szczególnie one cierpią. Wielu z nich nawet nie pamięta pokoju. Wojna zmieniła ich życie w niewyobrażalny koszmar. Tam w Syrii brakuje im teraz wszystkiego.
Uczniowie byli wyjątkowo otwarci na te informacje, z nie do wierzeniem poznawali losy syryjskich dzieci. Brak szkół, szpitali, lekarstw, szczepionek, wody i nie pewność kolejnej nocy, dnia wzbudzała wzruszenie i empatię w sercach naszych uczniów. Poznali dzielną dziewczynkę o imieniu Saja, która straciła nogę z powodu wybuchu miny, a mimo to grała w piłkę nożną i marzyła o spotkaniu Roberta Lewandowskiego. A, że marzenia się spełniają, piłkarz dowiedział się o tym i skontaktował z Sają. Mimo przeciwności losu dzieci z Syrii potrafią się cieszyć i dostrzegać dobro im ofiarowane.
Kolejnym i bardzo istotnym etapem projektu było pozyskanie środków i przekazanie ich jako darowiznę na pomoc humanitarną dla syryjskich dzieci. Szczególnie zaangażowali się uczniowie klas młodszych, którzy przekazywali na loterię swoje ulubione zabawki, książki. 14 lutego nasze serca biły mocniej nie dlatego, że w kalendarzu było święto walentynkowe, ale dlatego, że zorganizowaliśmy w tym dniu szkolną loterię, której cały dochód – 503 zł przesłaliśmy na konto UNICEF.
Zaangażowanie uczniów w realizację tego projektu było budujące. Udowodniło, że mamy w sobie wiele empatii i chcemy pomóc potrzebującym.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję.

Koordynatorzy projektu