Co ciekawego jest w skansenie wsi mazowieckiej w Sierpcu?

7 grudnia klasy 4b i 5a, a 8 grudnia klasy 4a i 5b odwiedziły skansen wsi mazowieckiej w Sierpcu. To kolejny krok w realizacji projektu „Poznaj swój kraj”. Skansen w Sierpcu to niezwykłe miejsce na Mazowszu. Prezentuje jak żyli ludzie na wsiach w XIX i XX w. Uczniowie wchodzili na teren kilku zagród, jak również do wnętrz chałup, dworu czy kościoła. Każde wnętrze jest inaczej zaaranżowane, a wystrój zmienia się zgodnie z kalendarzem świąt – teraz można było obejrzeć wnętrza przygotowane do Świąt Bożego Narodzenia. Wnętrza domostw odtwarza przestrzeń mieszkalną żyjących niegdyś w nich ludzi w sposób jak najbardziej zgodny z rzeczywistością. Uczniowie oglądali oryginalne przedmioty: łóżka, kołyski dziecięce ,obrazy, kredensy, a nawet salę lekcyjną i znajdujący się naprzeciwko pokój nauczyciela. W skansenie czuć już magię świąt. Wnętrza domów, dworu i kościoła były udekorowane ozdobami, łańcuchami, oczywiście ręcznie robionymi zgodnie z dawną tradycją. Na koniec wszyscy wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonali ozdoby choinkowe. Nastrój świąteczny tak bardzo się wszystkim udzielił, że w drodze powrotnej w autokarze, uczniowie śpiewali znane i lubiane kolędy polskie, ale i te w języku angielskim. Klasa 5B w ramach podsumowania wyjazdu przygotuje fotoreportaże, które będziemy mogli wszyscy obejrzeć już wkrótce.