Spraw i Ty, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę…

W roku 2017 nasza szkoła została przyjęta do Klubu Szkół UNICEF. Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz, które chcą się włączyć w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata.
Jako członkowie Klubu zrealizowaliśmy projekt edukacyjny opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF „Pomóż dzieciom z Syrii przetrwać zimę”.
Celem projektu było:

  • pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka,
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego,
  • zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i koców dla dzieci z Syrii.

Pierwszym etapem było przybliżenie naszym uczniom sytuacji ich rówieśników żyjących w Syrii. Syria to kraj, w którym od kilku lat trwa wojna. Miliony mieszkańców zostało uchodźcami, stracili dach nad głową, dorobek życia. Część nie przeżyła tych tragicznych zdarzeń lub zostali okaleczeni na całe życie. W zbombardowanym kraju w którym trwa konflikt zbrojny życie nie jest łatwe. Tam wciąż giną luzie i dzieci. Szczególnie one cierpią. Wielu z nich nawet nie pamięta pokoju. Wojna zmieniła ich życie w niewyobrażalny koszmar. Tam w Syrii brakuje im teraz wszystkiego.
Uczniowie byli wyjątkowo otwarci na te informacje, z nie do wierzeniem poznawali losy syryjskich dzieci. Brak szkół, szpitali, lekarstw, szczepionek, wody i nie pewność kolejnej nocy, dnia wzbudzała wzruszenie i empatię w sercach naszych uczniów. Poznali dzielną dziewczynkę o imieniu Saja, która straciła nogę z powodu wybuchu miny, a mimo to grała w piłkę nożną i marzyła o spotkaniu Roberta Lewandowskiego. A, że marzenia się spełniają, piłkarz dowiedział się o tym i skontaktował z Sają. Mimo przeciwności losu dzieci z Syrii potrafią się cieszyć i dostrzegać dobro im ofiarowane.
Kolejnym i bardzo istotnym etapem projektu było pozyskanie środków i przekazanie ich jako darowiznę na pomoc humanitarną dla syryjskich dzieci. Szczególnie zaangażowali się uczniowie klas młodszych, którzy przekazywali na loterię swoje ulubione zabawki, książki. 14 lutego nasze serca biły mocniej nie dlatego, że w kalendarzu było święto walentynkowe, ale dlatego, że zorganizowaliśmy w tym dniu szkolną loterię, której cały dochód – 503 zł przesłaliśmy na konto UNICEF.
Zaangażowanie uczniów w realizację tego projektu było budujące. Udowodniło, że mamy w sobie wiele empatii i chcemy pomóc potrzebującym.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję.

Koordynatorzy projektu