Wszystkie kolory świata

Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej ratują dzieci na świecie!
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej bierze udział w ogólnopolskiej akcji „ Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców i dziadków. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.
W ramach realizacji projektu, uczniowie naszej szkoły zapoznają się z życiem codziennym rówieśników w wybranych krajach. Kolejny etap to szycie szmacianych laleczek, i finał – wielki bal we „ Wszystkich Kolorach Świata”, na którym odbędzie się licytacja przygotowanych laleczek. To wszystko będzie miało miejsce w styczniu 2019 roku. Zachęcamy wolontariuszy – dzieci, mamy, babcie – do włączenia się w tę akcję.
Dodatkowo ogłaszamy konkurs na „ Najbardziej oryginalną laleczkę”, która zostanie zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu.
Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwała na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.
Poprzednie cztery edycje akcji „ Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki ich zaangażowaniu udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.
Szkolni koordynatorzy projektu- Ewa Bella- Więcka, Maria Przybysz – Wydra

Spraw i Ty, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę…

W roku 2017 nasza szkoła została przyjęta do Klubu Szkół UNICEF. Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz, które chcą się włączyć w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata.
Jako członkowie Klubu zrealizowaliśmy projekt edukacyjny opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF „Pomóż dzieciom z Syrii przetrwać zimę”.
Celem projektu było:

  • pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka,
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego,
  • zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i koców dla dzieci z Syrii.

Pierwszym etapem było przybliżenie naszym uczniom sytuacji ich rówieśników żyjących w Syrii. Syria to kraj, w którym od kilku lat trwa wojna. Miliony mieszkańców zostało uchodźcami, stracili dach nad głową, dorobek życia. Część nie przeżyła tych tragicznych zdarzeń lub zostali okaleczeni na całe życie. W zbombardowanym kraju w którym trwa konflikt zbrojny życie nie jest łatwe. Tam wciąż giną luzie i dzieci. Szczególnie one cierpią. Wielu z nich nawet nie pamięta pokoju. Wojna zmieniła ich życie w niewyobrażalny koszmar. Tam w Syrii brakuje im teraz wszystkiego.
Uczniowie byli wyjątkowo otwarci na te informacje, z nie do wierzeniem poznawali losy syryjskich dzieci. Brak szkół, szpitali, lekarstw, szczepionek, wody i nie pewność kolejnej nocy, dnia wzbudzała wzruszenie i empatię w sercach naszych uczniów. Poznali dzielną dziewczynkę o imieniu Saja, która straciła nogę z powodu wybuchu miny, a mimo to grała w piłkę nożną i marzyła o spotkaniu Roberta Lewandowskiego. A, że marzenia się spełniają, piłkarz dowiedział się o tym i skontaktował z Sają. Mimo przeciwności losu dzieci z Syrii potrafią się cieszyć i dostrzegać dobro im ofiarowane.
Kolejnym i bardzo istotnym etapem projektu było pozyskanie środków i przekazanie ich jako darowiznę na pomoc humanitarną dla syryjskich dzieci. Szczególnie zaangażowali się uczniowie klas młodszych, którzy przekazywali na loterię swoje ulubione zabawki, książki. 14 lutego nasze serca biły mocniej nie dlatego, że w kalendarzu było święto walentynkowe, ale dlatego, że zorganizowaliśmy w tym dniu szkolną loterię, której cały dochód – 503 zł przesłaliśmy na konto UNICEF.
Zaangażowanie uczniów w realizację tego projektu było budujące. Udowodniło, że mamy w sobie wiele empatii i chcemy pomóc potrzebującym.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję.

Koordynatorzy projektu